Czy jest coś wspanialszego niż usiąść w zimowy wieczór przy iskrzących płomieniach z ciepłym napojem w dłoni, w towarzystwie najbliższych? Chyba nie, bo motyw ten jest często wykorzystywany jako symbol bezpieczeństwa i romantyzmu. Jeśli zatem w twoim domu lub mieszkaniu jest komin dymowy, zrób z niego jak najlepszy pożytek. Podpowiadamy, jak urządzić salon z kominkiem.

Kominek największy sens ma wtedy, gdy niedaleko niego znajduje się strefa wypoczynku z sofą (sofami) i fotelami. Meble powinny stać na tyle blisko, aby czuć ciepło ognia, jednak nie zbyt blisko – zbyt duże nagrzanie jest niekomfortowe i niebezpieczne. Przepisy przeciwpożarowe określają, że palne materiały wystroju wnętrza muszą znajdować się co najmniej 0,5 m od elementów kominka, które nagrzewają się do temperatury powyżej 100oC. Komfortowa odległość jest większa. Z tego też powodu salon, w którym planujemy zrobić kominek musi być odpowiednio duży.

Lokalizacja kominka wpływa na rozmieszczenie stref użytkowych w pokoju dziennym, a ją determinuje obecność przewodów kominowych. Umiejscowienie kominka w centrum ściany głównej pokoju, sprawi, że palenisko będzie dobrze widoczne z każdej strony, a strefa kominkowa będzie na tyle duża, że zmieści się w niej wiele siedzisk. Ulokowanie go w narożniku sprawi, że kącik wypoczynkowy wokół niego będzie bardziej kameralny.

Kominek może znajdować się też na styku otwartych pomieszczeń, na przykład salonu i sąsiadującej z nim jadalni lub biblioteki, lub w ścianie pomiędzy zamkniętymi pomieszczeniami. Rozwiązaniem stosowanym czasami na dużych przestrzeniach jest umiejscowienie kominka w centrum pokoju – daje to naprawdę spektakularny efekt.

Kominek często rywalizuje z telewizorem o miano centralnego punktu pokoju. W ramach kompromisu umieszcza się je na jednej ścianie (wymaga to przemyślenia i sensownego zaprojektowania, dlatego nie warto zdawać się na siebie i lepiej zadanie to powierzyć projektantowi wnętrz). Kiedy miejsca jest więcej dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie kominka i telewizora na ścianach sąsiadujących ze sobą.

Gdy już wybierzemy miejsce dla kominka i rozplanujemy strefy pokoju dziennego, czas pomyśleć o tym, jak kominek będzie wyglądał. Dzięki różnorodnym obudowom wkładów kominkowych można dostosować stylistykę kominka do stylu, w jakim jest urządzony pokój. W wersji minimalistycznej będzie to gładka ściana (którą warto podkreślić farbą w innym niż reszta pomieszczenia kolorze, tynkiem dekoracyjnym lub farbą strukturalną), zaś w pomieszczeniu w stylu industrialnym warto zaakcentować strefę kominkową okładziną z betonu architektonicznego, kamienia lub płytki klinkierowej. We wnętrzu klasycznym sprawdzą się portale w stylu klasycznym, ze zdobieniami i frezami, natomiast we wnętrzu stylizowanym na wiejską chatę zastosowanie znajdą obudowy rustykalne. Potem pozostanie tylko dokupić akcesoria kominkowe i zadbać o stały dostęp do drewna.