W salonie skupia się życie domowników. Niegdyś pełniący funkcje wypoczynkowe i reprezentacyjne pokój, dziś jest miejscem także innych aktywności. Wraz z otwarciem na salon kuchni, zaczęło się tu wielkie gotowanie, a stoły jadalniane zyskały nową funkcję – miejsca do odrabiania lekcji, grania w gry planszowe, wykonywania prac manualnych. Popularność konsol do gry sprawiła zaś, że kąciki telewizyjne przeistaczają się w pole bitwy, labirynt lub budowę.

Urządzając kuchnię otwartą na salon pomyśl o wyspie kuchennej lub półwyspie. Dzięki takiemu rozwiązaniu osoba przygotowująca posiłki będzie mogła jednocześnie zerkać na film, rozmawiać z gośćmi lub pomagać dzieciom w lekcjach. Wyspa świetnie sprawdza się też w trakcie spotkań towarzyskich, szczególnie tych ze wspólnie przygotowanym posiłkiem w roli głównej.

Nie tylko kinomaniacy docenią, gdy w pokoju – obok (lub zamiast) telewizora – pojawi się projektor z ekranem wysuwanym z sufitu. W domowym kinie przyda się więcej miejsca do siedzenia i leżenia, dlatego warto postawić w nim dużą, modułową sofę lub dwie wygodne kanapy. Sztywne siedziska nie sprawdzą się, jeżeli cenimy luźną atmosferę i lubimy poleżeć w trakcie oglądania filmów, dlatego lepiej wybierać meble, w których można się „zapaść”. Tu ważna uwaga: tapicerka powinna być z tkaniny plamoodpornej, zaoszczędzi to pracy, nerwów i wydatków, gdy zdarzy się jakiś wypadek. O co nie trudno, gdy w domu są dzieci lub imprezowi dorośli. Pamiętaj też, aby przed telewizorem było dużo miejsca, tak aby można było rozgrywać pojedynki w grach z użyciem sensora ruchu.

Wagę wspólnych posiłków podkreślają psychologowie. Dlatego zadbaj o duży stół jadalniany. Najlepiej, żeby był składany – to pozwoli bez stresu planować większe uroczystości rodzinne.

W pokoju, w którym toczy się życie, odbywa odpoczynek i realizowane jest hobby domowników, nie może zabraknąć regałów na książki, filmy i gry. Masz ich za dużo? Zamów regały o półkach do sufitu z zamontowaną przesuwną drabinką.

Funkcjonalność pomieszczenia wynika jednak nie tylko z ustawienia mebli, ale także z użytych materiałów wykończeniowych i rozmieszczenia punktów świetlnych. Dlatego wykańczając lub remontując pokój trzeba zadbać o dobrą podłogę – to jeden z tych elementów wnętrza, na których nie warto oszczędzać. Powinna być wytrzymała, o wysokiej odporności na ścieranie, antypoślizgowa, łatwa do utrzymania w czystości. Ściany w miejscach najbardziej narażonych na zabrudzenia, powinny być zabezpieczone farbą strukturalną, pełniącą jednocześnie funkcje dekoracyjne, bądź po prostu plamoodporną farbą ceramiczną. Warto zabezpieczyć w ten sposób ścianę za sofą, przy stole jadalnianym i w kuchni.

Oświetlenie pokoju powinno być zróżnicowane i podzielone na strefy. Przyda się światło górne centralne, przy którym np. sprząta się, górne punktowe – nad stołem, oświetlenie do pracy w kuchni, światła punktowe boczne i liniowe oświetlenie LED wprowadzające nastrój.

W dobrze urządzonym salonie więzi rodzinne bez przeszkód zacieśniają się, życie towarzyskie kwitnie, a wypoczynek daje siłę do realizowania codziennych zadań.