Według zasad feng shui powinniśmy oddzielać przestrzeń zawodową od prywatnej. Zgodnie ze starożytnymi praktykami planowania przestrzeni, łączenie ze sobą tych dwóch światów może stać się przyczyną przepływu złej energii. Obecnie jednak praca w domu staje się coraz bardziej powszechnym zjawiskiem i trudno sobie wyobrazić mieszkanie bez wydzielonej strefy na obowiązki zawodowe. Zresztą, czy możliwość pójścia do pracy w piżamie nie brzmi jak spełnienie marzeń?

Praktyczne porady

Bez względu na wielkość waszego domu czy mieszkania, sekretem dobrze urządzonego biura jest odpowiednio dobrany stół, sekretarzyk lub biurko oraz wygodny, indywidualnie regulowany fotel – z nimi bowiem będziecie spędzać większość swojego czasu w pracy. Jeżeli pracujecie przy komputerze, wyposażcie swoje biuro w odpowiedniej jakości sprzęt, który będzie dostosowany do waszych potrzeb, zadbajcie o stosowne oświetlenie, czyli alfę i omegę wydajnej pracy. Nie zapomnijcie również o miejscu do przechowywania dokumentów, czyli regałach, półkach i szafkach.

Mała przestrzeń, duża kreatywność

Domowe biuro to jednak coś więcej niż komputer, oświetlenie, krzesła i praktyczny kabel przedłużający. Bardzo istotne są przede wszystkim pomysłowe dodatki. Zawieście na ścianie uchwyty z branżowymi czasopismami, umieśćcie na półkach ważne dla waszego rozwoju książki lub fotografie idoli, które będą źródłem pomysłów i pozwolą wam na większą kreatywność.

Personalizujcie swoje biura! Przyczepcie do ścian rysunki swoich dzieci, jako motywację i inspirację do pracy, na krześle połóżcie poduszkę w swoich ulubionych kolorach i nigdy nie zapomnijcie o roślinach, które oprócz tego, że są piękne, służą do filtracji biurowego powietrza. Dzięki tego typu dodatkom z pewnością uzyskacie kameralną atmosferę swojej roboczej przestrzeni.

Harmonia i ład

Miejsce do pracy powinno być jednocześnie praktyczne i przyjazne. Co ważne, nie powinno koncepcyjnie odbiegać od reszty pomieszczenia. Starajcie się zaprojektować je tak, aby tworzyło z salonem czy sypialnią komplementarną całość, było komfortowe i estetyczne. Ideałem jest połączenie przestrzeni do pracy z naturalnym światłem, dlatego warto zorganizować domowe biuro w okolicy okna.


Kolor ma znaczenie

Od wielu lat naukowcy podkreślają wpływ doboru kolorystyki na psychikę człowieka. Dobór kolorów jest niemiernie istotny dla naszego dobrego samopoczucia, stanowi jednocześnie kwestię bardzo indywidualną. W standardowych biurach najczęściej wybierane są kolory neutralne, które z reguły akceptowane są przez wszystkich. W domu możecie sobie jednak pozwolić na ozdobienie ściany wokół biurka lub sekretarza swoim ulubionym kolorem! Warto też pamiętać, iż odpowiednie dopasowanie barwy do rodzaju wykonywanego przez nas zawodu, może pomóc w sukcesie zawodowym (patrz infografika po prawej).

Tworzymy miejsce pracy w salonie

Nieustannie modne pozostają biurka narożne, które otoczone regałami i półkami zapewniają mnóstwo miejsca na książki, foldery i różnego rodzaju drobiazgi niezbędne nam przy pracy. Połączenie biurka i półek w wyraźny sposób oddziela obszar roboczy od części wypoczynkowej salonu. Pamiętajcie jednak o wcześniejszych wskazówkach – nawiążcie do pozostałej przestrzeni salonu za pomocą stylowych akcesoriów i ładnych dodatków!

Spanie i pracowanie

W przypadku małych mieszkań, dobrym rozwiązaniem jest wydzielenie miejsca pracy w sypialni. Żeby do końca nie łamać zasad feng shui, możemy oddzielić strefę wypoczynku i pracy przy pomocy antresoli. Na górze możemy zaaranżować część wypoczynkową z łóżkiem, niskim stolikiem i lampką nocną, na dole natomiast zorganizować przestrzeń biurową. Takie rozwiązanie pozwoli nam na maksymalne wykorzystanie każdego cennego metra kwadratowego i co najważniejsze skróci naszą drogę do pracy!