Raczej nie powinno się pracować, szczególnie przy komputerze, w sypialni, zatem – o ile nie chcemy pracować w korytarzu – pozostaje wygospodarować trochę miejsca w pokoju dziennym. Oto nasze podpowiedzi, jak to zrobić.

W dobie laptopów na szczęście nie potrzebujemy już masywnych biurek. Wystarczy lekki mebel. Może to być nieduże biurko, konsola przymocowana do ściany, nowoczesny sekretarzyk, rozkładany blat przymocowany do ściany lub oparty na „kozłach”, tudzież specjalnie zaprojektowany pod laptopy mobilny stolik.

Miejsce do pracy powinno być wybrane tak, aby monitor stał bokiem do okna, inaczej światło słoneczne będzie nam przeszkadzać. Chyba, że pracujemy tylko wieczorami, kontynuując to, co zaczęliśmy w ciągu dnia w biurze. Bez względu jednak na to, czy w domu pracujemy z doskoku, czy na stałe, trzeba zadbać o dobre oświetlenie sztuczne.

Kiedy wybierzemy już miejsce, zastanówmy się nad tym, na jaki kolor przemalować ten fragment pokoju (warto oddzielić go od reszty pomieszczenia). Jeśli nasza praca wymaga kreatywności sprawdzą się kolory ciepłe, szczególnie żółty i pomarańczowy. Kiedy praca jest monotonna, dobrze zrobi zieleń w zasięgu wzroku (coś zielonego przy biurku powinni mieć wszyscy, bo patrzenie na ten kolor odpręża wzrok), a gdy wymaga dużego skupienia, pomogą łagodne tonacje kolorów Ziemi.

Bez względu na to, ile czasu spędzamy w naszym domowym biurze, ale szczególnie wtedy, gdy całe życie zawodowe zmieniliśmy na system „home office”, trzeba zadbać o odpowiednie parametry i wyposażenie miejsca pracy, aby nasz kręgosłup jak najmniej odczuwał skutki długotrwałego siedzenia. Oto, co radzą fachowcy:

1. Zadbaj o dobre krzesło. Najlepiej, jeśli ma możliwość regulacji wysokości i pochylenia oparcia oraz poziomu siedziska. Ustaw go tak, aby gdy siedzisz, kąty w stawach łokciowych, biodrowych, kolanowych i skokowych były rozwarte.
2. Ustaw stopy na podnóżku, który ustawia podeszwy pod kątem ok. 15 stopni względem podłoża.
3. Monitor powinien być usytuowany w odległości od 30 do 75 cm od oczu. Górny brzeg ekranu musi znajdować się poniżej poziomu wzroku (typową, fizjologiczną pozycją ciała człowieka jest pozycja wyprostowana z głową lekko pochyloną do dołu).
4. Kup podkładkę pod nadgarstek – szczególnie kiedy dużo operujesz myszką. Praca myszką może powodować dolegliwości w okolicy nadgarstków.
5. Rób przerwy. Staraj się przejść po domu, wykonaj kilka ćwiczeń izometrycznych i rozciągających.

Jak jednak wkomponować to wszystko w aranżację pokoju dziennego? Lekki stolik z krzesłem nie powinien przeszkadzać, bez względu na to czy będzie stał przy jednej ze ścian, w rogu pokoju czy też za plecami sofy. Jednak jeśli zależy nam na ukryciu go, albo jesteśmy bałaganiarzami i wiemy, że na biurku zawsze będzie leżało mnóstwo rzeczy, możemy zamówić zrobienie „szafy” mieszczącej blat do pracy i półki. Osoby mające problemy z artystycznym nieładem, który zawsze powstaje w trakcie ich pracy, docenią wskrzeszone przez młodych projektantów sekretarzyki.

Kiedy już biurko z odpowiednio dobranym krzesłem znajdą swoje miejsce, warto pomyśleć o jakimś systemie przechowywania, praktycznej tablicy magnetycznej lub korkowej i o czymś, co pomoże uporać się z plączącymi kablami. Miłej pracy!