Okna wychodzące na południe dają nam najwięcej naturalnego światła i energii. Problem pojawia się, gdy tego światła brakuje, a pokój wydaje się zimny i ponury. Dlatego planując budowę domu należy wziąć pod uwagę usytuowanie pomieszczeń względem stron świata. Północną część najlepiej przeznaczyć na pomieszczenia garażowe, spiżarnię, łazienki. Jeśli jednak mieszkamy w bloku lub nie mamy wpływu na projekt domu, warto znać kilka trików, które pozwolą nam funkcjonalnie urządzić salon od północnej strony.

W poszukiwania światła

Biel doskonale odbija światło. Warto o tym pamiętać podczas wyboru kolorystyki ścian oraz parapetów. Im szerszy i jaśniejszy parapet, tym większa powierzchnia odbicia światła. Warto także ograniczyć dekorację okien do minimum. Długie i ciężkie zasłony będą ograniczały dopływ światła oraz sprawią, że pokój będzie sprawiał wrażenie ciemnego i ponurego. Jeśli chcemy zapewnić sobie odrobinę intymności, wybieramy cienkie i delikatne firanki, ewentualnie rolety zewnętrzne w kolorze białym. Białe szpalety okienne także będą sprzymierzeńcem światła.

Oczywiście ważny jest także rozmiar samego okna. Jeśli nie mamy możliwości zamontowania dużych okien, wykorzystajmy montaż okien połaciowych, które nie tylko wpuszczą do pomieszczenia więcej światła, ale także mogą stać się ciekawym rozwiązaniem architektonicznym.

Kolory

Minimalizm się opłaca. W pomieszczeniach usytuowanych na północy kategorycznie rezygnujemy z ciemnych oraz intensywnych kolorów ścian. Doskonale sprawdzą się wszelkie warianty złamanej bieli, szarości, odcienie piaskowe i jasnobeżowe. Najlepsze efekty osiągniemy wybierając farby perłowe i metaliczne, które mienią się w dziennym świetle. Farby matowe „pochłoną” światło, podobnie jak zbyt ciemne meble. Sufity malujemy na biało. Wszelkiego rodzaju skosy i załamania będą dodatkowym atutem i kolejnym sposobem na odbicie światła płynącego z zewnątrz.

Ożywiamy salon

Tak rygorystyczne wytyczne nie oznaczają jednak, że północny pokój będzie przypominał przepełnioną bielą szpitalną salę. Dobrze jest wybrać jeden kontrastowy kolor (w zależności od upodobań mogą to być czerwienie, złoto, zielenie) i przeznaczyć go na elementy dekoracyjne. Świetnie sprawdzą się duże kanapowe poduszki, koce czy ogromny dywan. Jasnym ścianom charakteru dodadzą kolorowe ramki ze zdjęciami. Na półkach stawiamy świeczki i kolorową ceramikę. Nie należy przesadzać z ilością dodatków, żeby nie zagracić pomieszczenia i aby nie straciło ono eleganckiego charakteru.