Wielkość kanapy przede wszystkim zależy od miejsca, a którym zamierzamy ją postawić. Jeśli będzie to salon, zwróćmy uwagę jego rozmiar oraz obecność innych mebli. Niezwykle praktyczne są kanapy narożnikowe, najczęściej modułowe, z dodatkową skrzynią na pościel. Jeżeli preferujemy jasny kolor ścian, koniecznie wybierajmy kanapy z zagłówkami, jednocześnie unikając sof, w których rolę zagłówków pełnią szerokie poduchy. Poduchy – zagłówki, szczególnie w ciemnych kolorach, w bezpośrednim kontakcie ze ścianami, powodują ich szybkie brudzenie się.

W przypadku, gdy salon pełni jednocześnie funkcję sypialni, idealnym rozwiązaniem okazać się może wybór tapczanu rozkładanego. Tego typu kanapy, mają często wbudowaną skrzynię na bieliznę pościelową, dzięki czemu nie będziemy zobowiązani do nabycia dodatkowego schowka. W mniejszych mieszkaniach, tapczany sprawdzają się nie tylko jako łóżka, ale także jako miejsce popołudniowego odpoczynku.

Wybór obicia

Przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej zakupu kanapy, zwróćmy uwagę, na rodzaj obicia z jakiego jest ona wykonana. Producenci oferują szeroką paletę materiałów. Wybierać możemy spośród różnego rodzaju tkanin, skór czy obić skóropodobnych. Każdy z tych materiałów wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji.

Kanapy z materiału można wyczyścić, przy pomocy płynu do mycia dywanów. Warto pomyśleć nad propozycją ze zdejmowanym pokrowcem, który bez problemu wyprać można w pralce. Chociaż kwestia koloru jest sprawą indywidualną kupującego, nie zaszkodzi zastanowić się nad doborem sofy w ciemniejszych barwach.

W przypadku kanap skórzanych czy skóropodobnych, kwestia pielęgnacji jest już bardziej złożona. Nieodpowiednia konserwacja tego typu sof, może doprowadzić do łatwego ich pękania czy zarysowania. Zakupu kanap skórzanych lub skóropodobnych, nie poleca się właścicielom zwierząt domowych, oraz osobom, które w upalne dni lubią dbać o komfort odpoczynku.

Kolory

Kolor kanapy nadać może naszym wnętrzom całkiem nowego wyglądu. Jeżeli gustujemy w spokojnych tonacjach, krzykliwy kolor kanapy o, może mieć na nas niekorzystny wpływ. Pamiętajmy, że kolory jakimi się otaczamy, oddziałują na naszą kondycję psychiczną i fizyczną.

Innym ważnym elementem, wpływającym na nasze wybory jest kwestia dotycząca brudzenia się materiałów. Kanapy w jasnych odcieniach, bardziej uwidaczniają plamy, niż sofy o ciemnych, kolorowych obiciach.

Do wnętrz w jasnych barwach pasować będzie w zasadzie każdy kolor kanap. Przestrzeniom takim, elegancji nadadzą sofy w różnych odcieniach szarości czy brązów.

Zdjęcia:
1. Kanapa Chester,Iker
2. Kanapa Kiwi, Iker
3. Kanapa Next, Iker
4. Kanapa El Nino, Iker
5. Kanapa Sleepy, Iker