Kluczem do sukcesu dobrze urządzonego salonu jest odpowiedni dobór kolorystyki pomieszczenia i właściwe rozmieszczenie mebli. Te dwie kwestie bezpośrednio związane są z kształtem i wielkością pomieszczenia. Inne rozwiązania zastosujemy w otwartych lub kwadratowych pokojach dziennych, a inne w długich i wąskich salonach. Każda przestrzeń rządzi się własnymi zasadami – rozwiązania, które sprawdzą się w jednym salonie, w innym mogą być nie do przyjęcia.

Prostokątny pokój stanowi duże wyzwanie, jednak z naszą pomocą nieustawny, długi i wąski pokój przeobrazi się w funkcjonalny i piękny salon marzeń. Jak tego dokonać? Poniżej kilka bardzo cennych wskazówek.

Zasady urządzania prostokątnej przestrzeni

1. Urządzanie każdej przestrzeni należy rozpocząć od projektu. Dokładnie zmierz pokój i zwróć uwagę na układ drzwi i okien, które w znacznej mierze ograniczają przestrzeń. Zacznij zastanawiać się nad kolorystyką salonu oraz sposobem rozmieszczenia mebli.

2.Koryguj proporcję pomieszczenia za pomocą koloru ścian. Krótsze pomaluj farbą w ciemniejszym odcieniu, dzięki czemu pokój wizualnie stanie się bardziej kwadratowy. Można też wprowadzić poziome pasy, choć one optycznie obniżą sufit. Na niekorzyść wąskiego pomieszczenia będzie działać dłuższa ściana pokryta ciemnym kolorem, wzorzystą tapetą, czy tynkiem strukturalnym. Dobrym pomysłem jest zainstalowanie lustra, które nie tylko przełamie linie w pomieszczeniu, ale także wizualnie oddali od siebie ściany.

3. Podziel przestrzeń na mniejsze strefy funkcyjne. Wyodrębnij domową biblioteczkę z miejscem do czytania książek, część wypoczynkowo – rozrywkową, przestrzeń do pracy oraz jadalnię. Pamiętaj o tym, że spójne przestrzenie prezentują się znacznie lepiej niż stylistyczny miszmasz. Zdecyduj się na określony styl i kolorystykę, które będą przenikały przez wszystkie wydzielone obszary.

4. Ustawianie mebli w salonie rozpocznij od tych najbardziej kluczowych, tj. kanapy, stołu, foteli oraz telewizora. Dopiero po rozlokowaniu tych mebli, zastanów się nad wprowadzeniem komód, regałów na książki, czy półek. Dobierz odpowiednie oświetlenie i dekoracje – bogato wyposażone w dekoracje wąskie pomieszczenia mogą wywołać uczucie przytłoczenia i klaustrofobii. Ogranicz wszelkie dodatki do minimum – powieś natomiast nad kanapą obraz większych rozmiarów, który przykuje uwagę gości. W ten sposób wnętrze zyska wyjątkowy charakter, pozostając przy tym przestronne i otwarte.

5. Wybieraj jasne kolory. Białe meble, jasna podłoga z jesionu i kremowy dywan powiększą i rozświetlą optycznie pokój. Dodatki z naturalnych tanin, takich jak len, czy bawełna dopełnią całości w subtelny i elegancki sposób.

Tych kilka wskazówek pomoże ci w stworzeniu przytulnego i funkcjonalnego salonu, który spełni oczekiwania wszystkich domowników.