Mieszkania w blokach najczęściej są nieduże, mają za to inne walory – są stosunkowo niedrogie, a osiedla, na których je zbudowano, mają na ogół atrakcyjną lokalizację. Dla młodych ludzi, którzy chcą mieszkać na swoim, są dobrą alternatywą dla drogich mieszkań w apartamentowcach.

Urządzając salon w małym mieszkaniu trzeba zacząć od przemyślenia, jakie ustawienie mebli będzie najkorzystniejsze i dokonać wszelkich zabiegów, które powiększą optycznie przestrzeń. Jeśli z pokojem sąsiaduje kuchnia, co często ma miejsce, warto rozważyć chociaż częściowe otworzenie jej na pokój (nie zawsze da się wyburzyć całą ścianę pomiędzy salonem a kuchnią, ze względu na jej funkcje konstrukcyjne i przebieg kanałów kominowych). Pomalowanie pokoju na jasne, pastelowe kolory, a jeszcze lepiej na odcienie off white, także sprawi, że pokój wyda się przestronniejszy. Natomiast śnieżnobiały sufit optycznie podwyższy pomieszczenie.

Centralnym punktem salonu jest rozkładana sofa (w bloku często pokój dzienny pełni także funkcję sypialni), dlatego trzeba przewidzieć odpowiednią ilość wolnego miejsca przed nią. Nie oznacza to rezygnacji ze stolika kawowego, ale żeby nie męczyć się z jego przesuwaniem na noc, warto znaleźć lekki stolik na kółkach. Ważną rolę sofy podkreśli pomalowanie ściany za jej plecami na kolor inny niż reszta pokoju. Sprawdzą się tu także dekoracyjne elementy oraz tynki dekoracyjne. Taka ściana to dobre miejsce na domową galerię zdjęć – wiszących w ramach lub ustawionych na wąskiej półce. Jeśli pokój jest naprawdę niewielki, warto zawiesić nad sofą duże lustro w ozdobnej ramie.

Na hasło „mieszkanie w bloku” przed oczami staje wielu osobom meblościanka. Dziś także są produkowane, ale już w nowoczesnej odsłonie. Najczęściej zaprojektowane są jako systemy złożone z modułów, które można ze sobą zestawiać w dowolny sposób. Dzięki temu sami możemy zaaranżować kącik telewizyjny na miarę swoich potrzeb. Znajdzie się tu miejsce nie tylko na sprzęt elektroniczny, ale także książki, bibeloty i pamiątki.

Jeśli zostanie trochę miejsca w pokoju, dobrze jest umieścić w nim stół jadalniany. Wystarczy nieduży stolik o okrągłym lub kwadratowym blacie z czterema lekkimi, ażurowymi lub przeźroczystymi, plastikowymi krzesłami, żeby cieszyć się integrującymi rodzinę wspólnymi posiłkami.

Urządzając pokój dzienny w bloku warto inspirować się stylem skandynawskim. Wystarczy obejrzeć zdjęcia ze stron szwedzkich agencji nieruchomości, żeby zobaczyć jak w praktyce sprawdza się pomalowanie pomieszczenia na jasne kolory i urządzenie go minimalną ilością lekkich mebli. Styl skandynawski jest klimatyczny i przytulny, idealnie pasuje do mieszkań w blokach z lat 60.,70., 80. Jeśli w mieszkaniu zostały meble z tych czasów, można je odnowić wpisując się w ten sposób w niezmiennie modny nurt vintage.

Mieszkania w blokach mają swój klimat, warto go podkreślić. Przy odpowiednim rozplanowaniu mebli mogą też być wygodną przestrzenią do życia.