Przestrzeń

Nowoczesne wnętrza są przestronne. Poczucie przestrzeni dają wysokie sufity, duże odstępy między ścianami, panoramiczne okna, świetliki. Jeśli wnętrze w rzeczywistości nie ma dużego metrażu ani imponującej wysokości, można dodać mu optycznie przestronności poprzez zastosowanie jasnych kolorów ścian, luster i innych błyszczących powierzchni odbijających światło, zminimalizowanie wyposażenia i zastosowanie w nim elementów przeźroczystych. Wskazane jest otworzenie kuchni na salon, co sprawi, że wizualnie stanie się on jeszcze większy. Pomieszczenie optycznie podwyższą zaś wszelkie elementy pionowe: pasy namalowane na ścianach, fronty mebli i stolarka drzwiowa na całą wysokość pomieszczenia.

Światło

W ciągu dnia nowoczesne wnętrze powinno mieć jak najlepszą penetrację światłem słonecznym, a zastosowane światło sztuczne powinno jak najwierniej odwzorowywać barwę światła naturalnego. Obmyślając punkty świetlne warto postawić na różnorodność: przyda się światło górne, boczne, punktowe, liniowe i rozproszone. Oświetlenie RGB nada pomieszczeniu futurystyczny sznyt.

Szkło

W nowoczesnych wnętrzach stosowane jako okładzina ścienna (często w wersji mlecznej lub laminowanej, z grafiką), jako materiał, z którego wykonuje się skrzydła drzwiowe, meble i elementy dekoracyjne. Szkło nadaje wnętrzu lekkość i dodaje optycznie przestrzeni poprzez odbijanie światła. Wypolerowana szklana powierzchnia daje też poczucie czystości i nieskazitelności – to cechy ściśle związane ze stylem nowoczesnym.

Metal

Stal nierdzewna to materiał, który jest atrybutem nowoczesności. Pełni podobną funkcję jak szkło. Może być matowa lub polerowana. Można ją stosować na dużych powierzchniach, w mniejszych elementach oraz stosować dodatki dekoracyjne wykonane z metalu. Obok stali furorę w ostatnim czasie robi miedź, ona także stała się synonimem nowoczesności.

Funkcjonalność

Poza zabiegami czysto wizualnymi, nowoczesne wnętrze wyróżnia się jeszcze czymś: funkcjonalnością. Wnętrze powinno być dostosowane do trybu życia domowników. Wiąże się to z odpowiednim zaprojektowaniem stref funkcjonalnych oraz zastosowaniem mebli, które oprócz dostarczania wrażeń wzrokowych, mają wysoką wartość utylitarną – są wygodne i wielofunkcyjne. Dlatego warto zainwestować z dobry, nowoczesny design oraz rozwiązania technologiczne stosowane w inteligentnych domach, takie jak zdalne sterowane urządzeniami poprzez piloty lub aplikacje mobilne, regulacja temperatury pomieszczeń, regulowanie zużycia mediów, monitoring itp.

Nowoczesny salon to wnętrze nieprzeładowane dekoracjami, o przemyślanej funkcjonalności i dopracowanych detalach. W pewien sposób ponadczasowe – rezygnacja z aktualnie modnych elementów i postawienie na minimalizm sprawiają, że wnętrze nie „zestarzeje się” zbyt szybko.