Nie da się ukryć, że wymaga to nieco wysiłku, jednak warto się postarać – dzięki sumiennie zaplanowanym i starannie wykonanym pracom możemy osiągnąć spektakularny efekt i cieszyć się pięknym, zadbanym otoczeniem.

OD CZEGO ZACZĄĆ?

Dłuższe i cieplejsze dni, które coraz chętniej spędzamy na zewnątrz, sprzyjają pracom w ogródku. Jego odświeżenie po zimie polega nie tylko na gruntownym sprzątaniu, ale również na pielęgnacji roślin, odnowieniu altany, przygotowaniu nowych nawierzchni czy oczyszczeniu oczka wodnego z liści. Prace warto zacząć od zaopatrzenia się w odpowiedni sprzęt i środki. Najważniejsze jest wygodne i niekrępujące ruchów ubranie robocze, w tym rękawice ochronne, nakolanniki, buty. Narzędzia należy dostosować do rodzaju prac. Oprócz szpadla, grabi, narzędzi do przycinania drzew i krzewów (piły, sekatora ręcznego) potrzebne mogą być też bardziej specjalistyczne urządzenia, takie jak wertykulatory. Przydadzą się też impregnaty do drewna i akcesoria do malowania.

SPRZĄTANIE TRAWNIKA I OCZKA WODNEGO

Kiedy stopnieje śnieg, możemy zabierać się za prace porządkowe. Warto je zacząć od wygrabienia trawnika z liści, patyków, suchej trawy i śmieci na tyle ostrożnie, żeby nie odrywać mokrej darni od podłoża. Takie „czesanie” pobudzi do wzrostu trawę i ją napowietrzy. Kiedy mróz na dobre ustąpi, możemy też odsłonić rośliny, torf i korę pozostawiając na rabatach jako ściółkę, a liście i gałęzie przeznaczyć na kompost. Wiosną wycinamy też przekwitłe kwiatostany i oczyszczamy dno stawu z gnijących liści i resztek roślin.

CZYSZCZENIE NAWIERZCHNI

Po zimie, szczególnie kiedy w trakcie mrozów podsypywaliśmy podjazd solą, na nawierzchniach ceglanych, kamiennych czy betonowych mogą pojawić się plamy, wykwity, a także zielone naloty. W pierwsze ciepłe dni czyścimy je za pomocą dość twardej szczotki i ciepłej wody, na przykład z dodatkiem delikatnego detergentu. Można użyć do tego wygodnej myjki ciśnieniowej, która skuteczniej poradzi sobie z trudniejszymi zabrudzeniami. Przydatne mogą się okazać również gotowe, dostępne w sklepach ogrodniczych preparaty do czyszczenia nawierzchni z danego materiału.

ODNAWIANIE MEBLI OGRODOWYCH I ALTANY

Zanim sezon zacznie się na dobre, warto przygotować meble i odświeżyć altanę, taras oraz drewniane ogrodzenia. Krzesła i stoły z metalu, drewna oraz tworzyw sztucznych czyścimy wodą z dodatkiem detergentu. Do tych wiklinowych lepiej użyć rozpuszczonego w wodzie kwasku cytrynowego – mydło może wysuszać wiklinę i pozostawiać biały nalot. Drewniane meble warto dodatkowo pokryć specjalnym olejowym preparatem pielęgnująco-ochronnym.

Altanę można na wiosnę odmalować i zabezpieczyć przed działaniem czynników atmosferycznych. W pierwszej kolejności przygotowujemy podłoże, czyszcząc je, szlifując i odpylając. Następnie nakładamy warstwę podkładową, czyli tak zwany grunt, dopasowany do wybranej przez nas farby nawierzchniowej. Dzięki niemu drewno będzie bardziej wytrzymałe i mniej chłonne. Wyschnięte drewno delikatnie szlifujemy, odpylamy i malujemy impregnatem powłokotwórczym w wybranym kolorze. Na narażoną na ścieranie podłogę altany stosujemy minimum dwie warstwy oleju do drewna.