Styl śródziemnomorski widoczny m.in. w architekturze Grecji, Włoch i Hiszpanii harmonijnie łączy się z krajobrazem pełnym słońca. Dominują w nim kolory nieba i morza – biel, odcienie błękitu i niebieskiego, a także barwy ziemi – ceramiczny brąz, pomarańcze i ochra. Wykorzystywane są naturalne materiały, takie jak drewno, cegła, glina i kamień. Choć żyjemy w nieco innej strefie klimatycznej, styl śródziemnomorski jest idealną propozycją aranżacji balkonu czy tarasu.

Kolory słońca i morza

Taras w odcieniach bieli i niebieskiego przywołuje na myśl słoneczną Grecję. Jasna kolorystyka ma wymiar praktyczny – biel i pastele odbijają słońce, zatem idealnie nadają się do aranżacji przestrzeni bezpośrednio wystawionych na promienie słoneczne.

Podłoga z drewnianych desek podczas letnich upałów przyjemnie się nagrzewa, ale nie parzy. Pamiętajmy o właściwej konserwacji drewna przed nadejściem lata. Uzupełnieniem aranżacji mogą być dodatki w stylu marine – poduszki i siedziska z motywami biało-niebieskich pasów, kotwic i okrętów.

Drewno, wiklina i sznurek

Lekkie wiklinowe, drewniane, czy rattanowe meble są idealnym dopełnieniem aranżacji tarasu i balkonu w stylu śródziemnomorskim. Odpowiednio zaimpregnowane, dobrze poradzą sobie z warunkami panującymi na otwartej i półotwartej przestrzeni.

Na tarasie sprawdzą się również różnego rodzaju pufy, siedziska i poduszki. Jeśli metraż na to pozwala możemy także pokusić się o zamotowanie hamaka lub plecionego siedziska-huśtawki.

Śródziemnomorska roślinność – drzewko laurowe, zioła i cytrusy

Dopełnieniem śródziemnomorskiej aranżacji balkonu czy tarasu są odpowiednio dobrane rośliny. W tej roli dobrze sprawdzą się różnego rodzaju liściaste drzewka w ceramicznych doniczkach.

Klimat Morza Śródziemnego przywoła drzewko laurowe, cytrusowe lub oliwne. Na balkonie możemy również hodować krzewy pomidorów i zioła takie jak tymianek, rozmaryn czy bazylia, które lubią miejsca nasłonecznione i odtworzą śródziemnomorską faunę.