Uprawa cytrusów może wydawać się trudna i wymagająca. Szczególnie w polskim klimacie, w którym zima potrafi trwać 5 miesięcy. Jednak ta trudność jest tylko pozorna. Połączenie starań z systematycznością pozwoli cieszyć się domowymi cytrusami.

Cytrusy, które można uprawiać w domu

Cytrusy są bardzo wrażliwe na mróz dlatego w klimacie przejściowym można je uprawiać tylko w pojemnikach i doniczkach. Późną i ciepłą wiosną oraz latem można drzewka i krzewy wystawić na zewnątrz. Jednak jesienią, gdy temperatury zaczną spadać, pojemniki należy z powrotem umieścić wewnątrz.

W domu można uprawiać wiele rodzajów popularnych cytrusów – cytrynę zwyczajną, grejpfrut, limonkę, mandarynkę oraz aż trzy rodzaje pomarańczy: chińską, gorzką i miniaturową.

Uprawa cytrusów-jaka ziemia?

Rośliny te potrzebują specjalnej ziemi aby rosły zdrowe i silne. Cytrusy najlepiej czują się w ziemi próchniczej i lekko kwaśnej (od 5 do 6,5 pH). Co ważne, podłoże to musi być przepuszczalne. Kiedy rośliny są jeszcze młode, należy je przesadzać co roku. Jednak wraz z wiekiem powinno robić się to co raz rzadziej, co kilka lat. Trzeba pamiętać by za każdym razem przesadzać je do coraz większych doniczek (o 2-3 cm).

Miejsce odpowiednie dla roślin

Jak wiadomo, cytrusy lubią dużą ilość światła dziennego. Dlatego najlepiej postawić je na parapecie południowego lub zachodniego okna. Gdy zrobi się odpowiednio ciepło drzewko można wystawić na zewnątrz, jednak trzeba zapewnić roślinie stopniową aklimatyzację do promieni słonecznych. Jeżeli cytrusy wystawi się zbyt szybko na oddziaływanie słońca i zbyt dużej ilości promieni, liście rośliny mogą zostać poparzone.

Nawożenie i podlewanie cytrusów

W okresie zimowym rośliny należy nawozić raz w tygodniu nawozami specjalistycznymi, przeznaczonymi dla cytrusów, które będą spełniać ich wymagania pokarmowe. Roślin nie trzeba jednak dużo podlewać, należy pilnować by ich podłoże było wilgotne, ale nie mokre. Dlatego stojąca woda w podstawce doniczki może doprowadzić do zgnicia korzeni. Wodę z tego miejsca należy więc systematycznie wylewać, by temu zapobiec. Aby roślina była dobrze nawodniona można zastosować drenaż na dnie pojemnika. Gdy temperatura wzrośnie, wiosną i latem, cytrusy można zraszać, omijając jednak nagrzane od słońca liście.

Dbanie o krzewy i drzewka

Aby cytrusy bardziej obficie owocowały i lepiej rosły warto co jakiś czas skrócić pędy roślin o jedną trzecią ich długości. Jednak przycinać należy jedynie kilkuletnie już drzewka. Trzeba pamiętać, że cytrusy od października do kwietnia znajdują się w stanie spoczynku. Wtedy należy zadbać by znajdowały się w chłodniejszych temperaturach oscylujących w przedziale od 10 do 15 stopni C. Jednak, tak jak przy zmianie temperatury na cieplejszą, tak i w tym przypadku należy obniżać temperaturę stopniowo. W stanie spoczynku podlewanie należy jeszcze bardziej ograniczyć i zaprzestać nawożenia.

Cytrusy to bardzo wdzięczne rośliny, które ocieplają wnętrze i dodają mu świeżości. Oprócz tego ich niesamowity zapach doskonale orzeźwia. Liście cytrusów są ciemnozielone i intensywnie błyszczące. Ich uprawa to, oprócz efektów wizualnych, radość z posiadania własnych i świeżych owoców, bez posiadania ogródka.