Bez względu na to czy posiadamy ogródek przydomowy czy zakupiliśmy niewielką działkę za miastem, warto zainwestować w domek narzędziowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu uchronimy nasze narzędzia przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych i zaprowadzimy wśród nich porządek.

Wybieramy domek

Miłośnicy gotowych rozwiązań, w bogatej ofercie sklepów ogrodniczych, z łatwością znajdą domek pasujący do ich ogrodu. Największą popularnością cieszą się altanki drewniane, które wpasują się w klimat niemal każdego ogródka. Chociaż domki takie wymagają odpowiedniej pielęgnacji i impregnacji, warto w nie zainwestować ze względu na wytrzymałość materiału i efektowny wygląd. Nieco tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu są altanki wykonane z elementów plastikowych (pielęgnujemy je myjąc wodą z płynem). Uznanie działkowiczów zyskują także przypominające garaże, domki blaszane. Jeżeli urządziliśmy nasz ogród w stylu nowoczesnym zakup metalowej altanki może okazać się strzałem w dziesiątkę. Pamiętajmy jednak aby odpowiednio chronić blachę przed działaniem czynników atmosferycznych, np. poprzez pomalowanie jej szybkoschnącą gruntoemalią Śnieżka na Rdzę.

Zrób to sam

Obok gotowych rozwiązań dużą popularnością cieszy się również samodzielne budowanie domków narzędziowych. Najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do budowy jest drewno świerkowe lub sosnowe. Po postawieniu szkieletu altanki zamocować należy ścianki z uprzednio wybranych desek. Najczęściej stosuje się płyty OSB lub deski drewniane. Pamiętajmy by wyselekcjonowany przez nas materiał był wcześniej odpowiednio zakonserwowany, np. pomalowany Impregnatem Ochronno-Dekoracyjnym Powłokotwórczym VIDARON.

Nie zapomnijmy też wybrać odpowiedniego miejsca na nasz domek narzędziowy. Żeby uniknąć dostania się wilgoci do środka altanki konstrukcje postawić należy na trwałym podłożu i odpowiednio odseparować ją od gruntu.

Jak przechowywać sprzęty ogrodowe

Podstawą każdego domku narzędziowego są dobrze zagospodarowane półki. Sprzęty używane na działce są zazwyczaj ciężkie i niewymiarowe. Ze względów bezpieczeństwa najlepszym rozwiązaniem będzie montaż półek ściennych, które są bardziej stabilne od regałów wolnostojących. Oprócz półek warto zainwestować w różnego rodzaju wieszaki, na których zawiesić można grabie, widły czy łopaty. Przydatnym elementem naszego wyposażenia będą również pojemniki, pudełka, koszyki, a nawet niewielkie komódki z szufladkami. Warto pamiętać, by w altance zainstalować lampkę.

Jeżeli na działce wygospodarowaliśmy miejsce do rozpalania ogniska altana będzie najbardziej odpowiednia do przechowywania drewna. Jeżeli narzędzia zajmują całą wewnętrzną przestrzeń domku warto dobudować z boku specjalne zadaszenie, pod którym schowamy materiał na opał.

Narzędziownie ogrodowe uchronią nasze sprzęty przed szkodliwymi czynnikami pogody dzięki czemu z nadejściem kolejnego sezonu ogrodniczego nie będziemy musieli troszczyć się o zakup nowych materiałów. Warto dodać że dobrze zaaranżowany domek nada naszej działce dodatkowego uroku.