Przed rozpoczęciem budowy lub remontu należy zastanowić się, jaką funkcję ma pełnić nasz domek: czy będzie to chatka całoroczna czy typowy letniak, czy budujemy go wyłącznie na potrzeby naszej rodziny, czy myślimy również o przyjmowaniu gości.

Nowoczesna dacza

Dzięki szerokiemu wyborowi dostępnych materiałów skonstruujemy domek spełniający wszystkie nasze oczekiwania. Obok tradycyjnych chatek murowanych, dużą popularnością cieszą się domki energooszczędne, pasywne nie potrzebujące dodatkowego ogrzewania oraz domki zbudowane z drewna o konstrukcji szkieletowej albo z bali. Wiele biur projektowych oprócz drewna w swoich koncepcjach wykorzystuje także elementy szklane. Dzięki temu powstają niezwykłe projekty będące kombinacją klasycznych i nowoczesnych rozwiązań.

Nowoczesne projekty zyskują na wartości dzięki dodatkowemu wykorzystaniu przedmiotów poddanych renowacji lub recyclingowi. Zamiast wyrzucać stare skrzynki można pomalować je i wykorzystać jako półeczki, a bęben od pralki pełnić może funkcje awangardowego abażura od lampy. Tanim i funkcjonalnym sposobem na stworzenie ciekawego siedziska jest wykorzystanie palet euro.

Decydując się na uprawę warzyw i owoców, warto pomyśleć o budowie dodatkowego pomieszczenia na przechowywanie narzędzi ogrodowych, a jeśli nasza działka jest duża możemy się pokusić o budowę wiaty garażowej.

Domek w stylu angielskiego cottage

Renowacje naszego domku letniskowego najlepiej rozpocząć od generalnych porządków. Starannie posegregujmy wyposażenie naszego letniaka na rzeczy potrzebne i niepotrzebne, zniszczone i zdatne do użytku. Zanim jednak zapadnie ostateczna decyzja o oddaniu lub wyrzuceniu mebli i dekoracji, zastanówmy się czy nie warto wykorzystać niektórych elementów i nadać naszemu letniakowi stylu vintage.

Stare meblościanki rozbierzmy na pojedyncze segmenty, które po odpowiedniej renowacji i odmalowaniu nadadzą wnętrzom zupełnie odmiennego charakteru. Drewniane stoły i krzesła, pamiętające jeszcze czasy naszych dziadków, przemalować można na jasne kolory lub odpowiednio „postarzyć”. Na sofy i fotele nałóżmy narzuty z motywami rustykalnymi. Doskonałym dodatkiem będą zasłony i poduszki w kwiatowy deseń.

W przestrzeni pełniącej funkcję kuchni i jadalni ciekawym rozwiązaniem okazać się może wykorzystanie starych kredensów. Drewniane półeczki ze starymi młynkami do kawy nadadzą naszej altanie magicznego charakteru, a stare filiżanki i dzbanki urozmaicą kuchenną przestrzeń.

Dopełnieniem całości naszej letniej aranżacji będzie odpowiedni kolor. Sięgnijmy po jasne, ciepłe odcienie, a także połączenia bieli i szarości, kolorów słonecznego piasku czy delikatnego beżu.