Impregnacja drewna

Drewno to piękny i efektowny, ale dość wymagający materiał. Jeśli chcemy, żeby wykonane z niego elementy konstrukcyjne, ogrodzenia czy meble długo cieszyły nas swoim wyglądem i nie niszczyły się, należy je chronić przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak stanowiąca pożywkę dla grzybów i pleśni wilgoć czy wysuszające strukturę drewna promienie słoneczne. Znakomitym sposobem na renowację tego materiału jest impregnacja, czyli nasycanie drewna środkiem zabezpieczającym i przedłużającym jego żywotność. Wnikający w drewno impregnat chroni drewno przed działaniem czynników biologicznych i atmosferycznych. Preparaty lepszej jakości zawierają dodatkowo substancje biobójcze i minimalizujące wnikanie wilgoci.

W większości przypadków proces impregnacji możemy przeprowadzić w swoim ogrodzie bądź na tarasie sami, bez konieczności ponoszenia dużych kosztów i posiadania specjalistycznych narzędzi. Najważniejszym etapem impregnowania jest wyczyszczenie nawierzchni z kurzu, zanieczyszczeń oraz starych warstw farby lub lakieru. Do małych powierzchni wystarczy papier ścierny i szczotka, do większych (schody, ściany) przyda się szlifierka elektryczna.

Oleje i woski do drewna

Olejowanie drewna, czyli pokrywanie jego powierzchni specjalną mieszanką olejów roślinnych z dodatkiem rozcieńczalnika, stosuje się zarówno wewnątrz domu, jak i w ogrodzie. Taka metoda coraz częściej wypiera lakierowanie i malowanie farbą. Preparat wnika głęboko w strukturę drewna, przez co staje się ono odporne na działanie wody, nie pęka i nie rozsycha się. Olej nie tworzy nieprzepuszczalnej warstwy, pozwala więc drewnu oddychać, a wilgoci – wyparowywać. Na rynku dostępne są zarówno oleje bezbarwne (delikatnie przyciemniające drewno) oraz barwiące na jasne odcienie.

Olejowanie drewnianych blatów, schodów czy podłóg przeprowadza się zgodnie z zaleceniami producenta, podanymi na opakowaniu. Metody różnią się wymaganym narzędziem (pędzel, gąbka, nierdzewna szpachla) oraz ilością warstw.

Lakierobejca

Lakierobejca, w przeciwieństwie do nowoczesnych środków impregnujących, nie posiada składników biobójczych, w związku z czym częściej wybierana jest do zabezpieczania drewna wewnątrz domu, na przykład paneli czy boazerii. Preparat ten nie wnika też głęboko w strukturę drewna, tworzy na jego powierzchni elastyczną powłokę lakierniczą o satynowym połysku, w trwałym kolorze. Warto go wybrać, jeśli drewno jest bardziej zniszczone lub nie wygląda atrakcyjnie. Pod lakierobejcę można dodatkowo nałożyć warstwę impregnatu. Na rynku dostępne są również środki typu 2w1, które łączą działanie dekoracyjne z ochronnym.

Lakierobejcę nakładamy tak samo, jak impregnat: pędzlem uniwersalnym bądź służącym do wyrobów rozpuszczalnikowych.