Kiedy do dyspozycji mamy zaledwie kilka metrów musimy ostrożnie selekcjonować elementy wystroju. Najważniejsze aby nasza toaleta była przestrzenna i funkcjonalna, a każdy, nawet najdrobniejszy szczegół nie był w niej przypadkowy.

Co zrobić z mini-przestrzenią?

Zanim wybierzemy odpowiednią ceramikę łazienkową, pomyślmy o aranżacji ścian. Pamiętajmy, że ciemne kolory czy mozaikowe kafle optycznie zmniejszą przestrzeń. Warto zastanowić się nad jasną farbą, która ma zwiększoną odporność na wilgoć, np. Śnieżka Kuchnia-łazienka. Do gładkiej ściany bez problemu dopasujemy niewielkie prostokątne kafle, małe kwadratowe błyszczące kafelki czy szklane panele.

Kiedy decyzję o aranżacji ścian mamy już za sobą należałoby dopasować do nich łazienkową podłogę. Jeżeli toaleta ma być utrzymana w jasnej tonacji doskonale współgrać będą duże szare lub grafitowe kafle. Interesujący rezultat osiągnąć można poprzez położenie biało-czarnych średnich lub małych kwadratowych kafli popularnych w latach 60. XX wieku. Na rynku dostępne są również wykładziny PCV o podobnej strukturze. W ostatnim czasie w toaletach wykorzystuje się również podłogowe deski z drewna egzotycznego, które nadają wnętrzu elegancki wygląd.

Gwóźdź programu

Jeżeli wiemy już, jak wyglądać będą ściany i podłogi skoncentrujmy się na najważniejszym elemencie w każdej toalecie, czyli misce sedesowej. Bogate oferty sklepowe mogą wprawić nas w lekki zawrót głowy. Na niewielkiej przestrzeni najlepiej sprawdzają się miski podwieszane z wbudowaną w ścianę spłuczką. Największą popularnością cieszą się modele okrągłe lub kwadratowe wykonane z porcelitu.

Praktyczna umywalka

Umywalka powinna być niewielka i funkcjonalna. Na małych przestrzeniach montuje się najczęściej podwieszane zlewy o długości nie przekraczającej 35 cm. W zależności od gustów zakupić możemy umywalki okrągłe lub kwadratowe. Ważne jest by odpowiednio dopasować i zainstalować armaturę. Źle umieszczona bateria sprawi, że woda będzie pryskać na wszystkie strony. W mini toaletach nie do końca sprawdzi się półka pod zlewem, która zmniejszy optycznie i tak niewielką przestrzeń. Sprawdzi się natomiast wmontowana szafka ścienna, w której bez problemu pomieścimy wszystkie potrzebne przybory toaletowe.

Niezbędne dodatki

Ograniczeni powierzchnią pamiętajmy, by nie przesadzić z łazienkowymi akcesoriami. Wybierzmy tylko przedmioty niezbędne i zadbajmy o ich wygląd estetyczny. Zamontujmy gustowny pojemnik na mydło lub zainwestujmy w oryginalną niedużą mydelniczkę. Zawieśmy lustro, które optycznie powiększy łazienkę. Pamiętajmy również o szczotce do toalet oraz stojaku na papier toaletowy.

Tak urządzona toaleta powinna służyć nam przez wiele lat!