Dzieci zupełnie inaczej postrzegają otaczający świat niż my dorośli. Duże meble oraz różnego rodzaju sprzęty znajdujące się w łazience mogą budzić w maluszkach strach oraz niechęć do kąpieli. Nie musi jednak tak być. Wizyta w odpowiednio urządzonej łazience stanie się dla dziecka prawdziwą przygodą i świetną zabawą, która dodatkowo przełoży się na poziom świadomości i wiedzy dziecka na temat higieny oraz czystości. Dzięki przemyślanemu konceptowi oraz kilku praktycznym rozwiązaniom, dziecko w łazience poczuje się komfortowo oraz będzie – w miarę możliwości – niezależne od pomocy rodziców.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Zanim przejdziemy do omawiania pomysłów na wystrój łazienki prosto z dziecięcych marzeń, skupimy się na kwestiach bezpieczeństwa, które w przypadku naszych pociech są przecież najważniejsze.
Urządzając rodzinną łazienkę warto zdecydować się na owalne umywalki, wanny, brodziki oraz miski WC, ograniczając tym samym liczbę ostrych krawędzi, które mogą stanowić niebezpieczeństwo np. w przypadku poślizgnięcia.

W łazience, z której będzie korzystało dziecko, doskonale sprawdzi się prysznic z głębokim brodzikiem lub wanna. Oba rozwiązania są praktyczne oraz bezpieczne, o ile będziemy pamiętali o antypoślizgowych matach oraz zamontowaniu uchwytów, które pomogą dziecku w bezpiecznym wejściu oraz wyjściu z kąpieli.

W łazience doskonale sprawdzi się energetyczny pomarańcz, zieleń oraz czerwień. Pamiętajmy jednak o równowadze i umiarze. Nadmiar jaskrawych barw może wzbudzić w dziecku niepokój, dlatego warto je zrównoważyć relaksującą bielą lub modnymi odcieniami szarości

.
W łazience przechowujemy często różnego typu kosmetyki, leki oraz detergenty, do których dziecko nie powinno mieć dostępu, dlatego bezwzględnie należy przechowywać je w zabezpieczonych blokadą szafkach.

Pokonywanie barier

Dziecko w łazience dzielonej z osobami dorosłymi może natrafić na liczne bariery, takie jak chociażby wysokość umywalki. Problem ten można rozwiązać w prosty sposób, ustawiając w łazience specjalny podest lub mobilne schodki, które umożliwią dziecku samodzielne mycie rączek, czy zębów.

Drugą problematyczną kwestią jest rozmiar miski WC, która powinna być dostosowana do wieku dziecka. Jeśli dysponujemy dodatkowym miejscem, możemy zainstalować mniejszych rozmiarów toaletę dziecięcą lub zdecydować się na tańsze, ale równie praktyczne rozwiązanie, jakim jest rodzinna deska sedesowa.

Aby dziecko mogło samodzielnie korzystać z łazienki, jego kosmetyki oraz przybory powinny znajdować się zawsze pod ręką, dlatego najlepiej umieścić je na stosunkowo nisko zawieszonej półce lub znajdujących się na podłodze kolorowych pudełkach lub pojemnikach.

Wyjątkowa atmosfera

Chociaż dzieci uwielbiają zabawy w wodzie, to codzienna pielęgnacja nie zawsze należy do ich ulubionych czynności. Kąpiel, mycie ząbków oraz rączek będzie dla naszych małych pociech przyjemnością tylko wtedy, gdy zapewnimy im odpowiednią atmosferę.

Podstawę wystroju dziecięcej łazienki stanowi kolorystyka. Nie może w niej zabraknąć żywych i lubianych przez dzieci kolorów, które możemy zastosować na ścianach lub dobierając odpowiednie dodatki oraz dekoracje.

Decydując się na kolorowe płytki ścienne, powinniśmy uwzględnić fakt, że preferencje dzieci często się zmieniają, a kafelki zostaną z nami przynajmniej na kilka lat, dlatego warto wybrać uniwersalne barwy – niekoniecznie te związane ze stereotypowym podziałem na dziewczęcy róż i chłopięcy błękit.

Ciekawym rozwiązaniem są coraz częściej pojawiające się w ofercie sklepowej płytki łazienkowe dedykowane najmłodszym. Na płytkach możemy znaleźć ulubione postaci z bajek oraz kreskówek. Do wyboru są także bardziej uniwersalne mozaiki oparte na przyjaznych dziecku motywach, takich jak zoo, piraci, czy podróże kosmiczne.

Dzieci są nie tylko wzrokowcami, ich zainteresowanie wzbudzają także ciekawe faktury oraz przyjemne w dotyku materiały, dlatego w łazience nie może zabraknąć puszystych dywaników łazienkowych oraz atrakcyjnych ręczników, którymi dziecko będzie mogło otulić się zaraz po wyjściu z kąpieli.

Do aranżacji warto także dobrać atrakcyjne akcesoria – kubeczek na szczoteczkę do zębów, pojemnik na kosmetyki oraz zasłona prysznicowa powinny stanowić integralną część wystroju łazienki. Ze względu na to, że tego typu elementy należą do łatwo wymienialnych, możemy przy ich wybieraniu pozwolić sobie na prawdziwą ekstrawagancję.

Walory edukacyjne

Łazienka może być nie tylko miejscem kąpieli, ale także pomóc w rozwoju naszego dziecka. Z pewnością przyczynią się do tego edukacyjne zabawki, takie jak książeczki do kąpieli, które możemy przechowywać w wodoszczelnych pojemnikach. W łazience warto także umieścić kosz na brudną bieliznę, co zachęci dzieci do segregowania ubrań, ucząc je sprzątania po sobie i utrzymywania czystości.

Zdjęcie nr 1: IKEA
Zdjęcie nr 3: Zara Home
Zdjęcie nr 4: IKEA