Płytki ceramiczne to najczęstsze rozwiązanie w miejscach szczególnie narażonych na wilgoć. Nie wchłaniają jej, są odporne na wodę i środki czystości. Nie jest to jednak jedyne wyjście, a dla tych, którzy chcą mieć zadbaną i estetyczną łazienkę mamy kilka innych rozwiązań o ogromnym potencjale dekoracyjnym.

Od wyboru do koloru

Coraz częściej w wystroju łazienek rezygnuje się z całkowitego okładania ścian płytkami ceramicznymi. Glazura pojawia się jedynie w miejscach szczególnie narażonych na działanie wody i wilgoci, tj. w okolicach umywalki, wanny i kabiny prysznicowej. Pozostałe fragmenty ścian maluje się odpowiedni farbami, które tworzą powłokę chroniącą przed rozwojem bakterii i grzybów. Warto sięgnąć po Farbę Śnieżka Kuchnia-łazienka. Zawiera ona innowacyjną technologię SILVER FORMULA. Cząsteczki srebra zapewniają optymalne warunki higieniczne w pomieszczeniach narażonych na działanie mikroorganizmów. I to tak długo, jak jest na ścianie, czyli przez cały czas życia farby.

Połączenie płytek ceramicznych i farby ma wiele plusów. Po pierwsze, jest to rozwiązanie zdecydowanie tańsze i nie wymagające tak dużych nakładów pracy. Po drugie, daje większe możliwości aranżacyjne. Z łatwością zmienimy kolor ścian lub ich odcień, gdy tylko postanowimy zmienić styl naszej łazienki. Pamiętajmy tylko, aby kolor pasował do barwy glazury, armatury oraz mebli.

Drewno

Szukając oryginalnych rozwiązań w aranżacji naszej łazienki sięgnijmy po drewno, jednocześnie pamiętając o jego odpowiednim przygotowaniu. Wybierajmy trwałe gatunki drewna, takie jak dąb, jesion, czy buk, które z rodzimych gatunków są najbardziej trwałe na uszkodzenia mechaniczne i działanie wilgoci. Zadbajmy też o jego odpowiednią konserwację. Pomalujmy go odpowiednim lakierem akrylowym lub lakierobejcą (np. VIDARON Lakier akrylowy lub VIDARON Lakierobejca Dekoraycjno-Ochronna). Dzięki tym zabiegom zapewnimy drewnu długowieczność, odporność na wilgoć i uszkodzenia.

Szkło

Jeśli cenimy sobie nowoczesny design i funkcjonalność, spodoba nam się efekt wyłożenia ścian szkłem. Do tego rodzaju wystroju należy wybierać szkło hartowane, zbrojone lub klejone. Oprócz walorów dekoracyjnych są bardzo bezpiecznym rozwiązaniem. Nawet jeśli szkło w wyniku nieszczęśliwego wypadku ulegnie uszkodzeniu, nie będziemy musieli obawiać się o ostre odłamki. Wybrać możemy panele w jednorodnej kolorystyce lub laminowane z grafiką. Są one odporne na działanie wilgoci, wahań temperatury oraz są łatwe w utrzymaniu czystości.

Kamień

Granit, marmur, piaskowiec…. Kamień jest ponadczasowy i doskonale odnajdzie się w wystroju łazienki. Należy go jednak odpowiednio przygotować. Najmocniejszym i najbardziej wytrzymałym kamieniem jest granit, marmur nadaje się idealnie do dużych łazienek, a onyks odwrotnie – ze względu na to, że występuje w postaci małych płytek, świetnie wygląda w mniejszych pomieszczeniach.