Sekret dobrze urządzonej łazienki

Atmosferę w pomieszczeniu tworzą kolor, oświetlenie, zastosowane materiały oraz nowatorskie pomysły. Powszechnym zwyczajem stało się ozdabiane ścian i podłóg łazienkowych płytkami ceramicznymi, co jest niezmiernie praktycznym rozwiązaniem, ale także najbardziej oczywistym i łatwym. Warto wyjść poza przyjęty schemat, zamiast glazury i terakoty wykorzystać w wystroju łazienki drewno, ściany pokryć farbą w ciepłym odcieniu.

Drewno

Śnieżnobiała wanna będzie się prezentowała zjawiskowo na tle podłogi z egzotycznego drewna. Parkiet, panele lub podłogę z litego drewna z powodzeniem można zastosować na całej powierzchni pomieszczenia lub na jej części – oryginalnym rozwiązaniem jest łączenie drewnianych elementów podłogi z płytami z kamienia naturalnego – szczególnie tych wykonanych z trawertynu lub piaskowca. Doskonałym pomysłem jest wykorzystanie drewna do ozdoby ścian. Wystarczy podzielić ścianę na dwie części, w dolnej zastosować drewnianą boazerię, a w górnej farbę o zwiększonej odporności na wilgoć. Drewniana boazeria pasuje zarówno do wnętrz urządzonych w nowoczesnym, jak i klasycznym stylu.

Stosowanie drewna w łazience często budzi wątpliwości – zupełnie niepotrzebnie. Dzięki zastosowaniu odpowiednich produktów ochronimy drewno przed działaniem wilgoci. Sięgnijmy chociażby po Olej do drewna VIDARON, który zawiera szlachetny wosk Carnauba, głęboko penetruje drewno i wzmacnia jego strukturę.

Farba

Kolory zdradzają bardzo wiele informacji na temat użytkownika wnętrza – świadczą o jego wrażliwości, temperamencie oraz osobowości. Warto dobrze zastanowić się, które kolory pozytywnie wpływają na nas oraz otoczenie. Łazienka projektowana z myślą o odpoczynku powinna łączyć w sobie ciepłe kolory, naturalne materiały i nienachalne oświetlenie. Inspirującym rozwiązaniem jest zastosowanie we wnętrzu pastelowych odcieni, które wzbudzają pozytywne uczucia, np. Śnieżka Kuchnia – łazienka Wodny Masaż 908S lub Śnieżka Kuchnia – łazienka Grecka Oliwka 811M. Główną rolę w łazience odgrywa mająca bogatą symbolikę woda, która inspiruje do aranżacji łazienki w zgodzie z naturą. Doskonale sprawdzą się takie kolory, jak brąz, zieleń czy błękit.

Funkcjonalność i estetyka

W zależności od zamierzonego efektu oraz stylu łazienki należy starannie dobrać dodatki, które dopełnią aranżację wnętrza. Dzięki przemyślanym drobiazgom można maksymalnie zwiększyć funkcjonalność pomieszczenia. Duże lustro w ozdobnej ramie, kosz na pranie, wysokiej jakości ręczniki, ozdobne pojemniki łazienkowe są także podstawą estetycznego urządzenia łazienki. Dla funkcjonalności łazienki decydujący jest wybór szafek, który w dużej mierze zależy od wielkości pomieszczenia. Dla mniejszego metrażu najlepsze są zamykane szafki, które dają optyczny porządek. Niemniej ważna jest jednak estetyka mebli łazienkowych. Drewniane szafki i półki ocieplą wnętrze, dodadzą mu elegancji, wyrafinowania i charakteru.