Od kilku sezonów w naszych kuchniach dominuje biel. Nie bez powodu – kolor biały optycznie powiększa i rozświetla wnętrze, jest także ponadczasowy i uniwersalny – sprawdza się w każdej stylistyce. Wbrew pozorom jest również praktyczny.

Kuchnia nie służy już tylko do przygotowywania posiłków – na równi z pokojem dziennym pełni funkcje reprezentacyjne i… wypoczynkowe. Gotowanie w domu stało się atrybutem świadomego i zdrowego stylu życia. Jest także sposobem na relaks oraz podtrzymywanie więzi rodzinnych i relacji towarzyskich. Dlatego łączenie kuchni z salonem stało się standardem w nowoczesnym budownictwie. To spowodowało, że aranżowaniu kuchni poświęcamy jeszcze więcej uwagi – jak meblowi, który trzeba przemyśleć w najdrobniejszych szczegółach i nadać wygląd najpiękniejszy z możliwych.

Biel bezbłędnie wpisuje się w nowe trendy w aranżowaniu kuchni. Kolor ten kojarzy się ze świeżością i nieskazitelną czystością. Biała kuchnia jest elegancka, łatwiej utrzymać w niej ład – ślady palców i tłuszczu są mniej widoczne na jasnych powierzchniach (a kto dziś ma czas pucować błyszczące, fornirowane drewnem, lakierowane meble?). Biel nie absorbuje uwagi, jest kolorem neutralnym – to pozwala zrelaksować się po dniu bogatym w emocje i bodźce wizualne, którymi jesteśmy bombardowani każdego dnia. Gotowanie w białym otoczeniu okazuje się być remedium na codzienny stres. A oto 5 praktycznych sprawdzonych sposobów na białą kuchnię.

Total white

Producenci AGD i kuchennych dodatków podchwycili ten trend – dostępne są białe okapy, płyty grzejne, piekarniki i baterie. Teraz kuchnia może być absolutnie biała – od podłóg, przez meble, po sprzęt. Jak sprawić, żeby całość nie była monotonna i nijaka? Sprawdzi się tu prosty zabieg: zróżnicowanie materiałów. Błyszczące powierzchnie zestawiaj z matowymi, tworzywa o widocznej fakturze z gładkimi. Pamiętaj też, że biel ma wiele twarzy – do wyboru masz całą gamę „off whites”, odcieni o różnej temperaturze tego koloru. Efekt pogłębisz stosując zróżnicowane źródła światła o różnej temperaturze.

Biel i czerń

To para idealna i ponadczasowa. Dodatek czerni w postaci detali, takich jak blaty, listwy, czarne płytki lub szkło na ścianie, pomalowany na czarno sufit, elementy podłogi czy też małe oraz duże AGD, nada białej kuchnie bardziej zdecydowany charakter.

Mariaż z drewnem

Drewno w białej kuchni sprawdza się świetnie zarówno w wydaniu nowoczesnym, „na wysoki połysk”, jak i w wersji retro, vintage oraz oczywiście skandynawskiej. Drewniane elementy ocieplają sterylne, białe wnętrze i sprawiają, że jeszcze bardziej chce się w takiej kuchni przebywać.

Biel i stal

Połączenie bardzo nowoczesne. Stal nierdzewna, w połączeniu z bielą, wzmaga poczucie czystości i sterylności. Połyskliwe elementy z polerowanego metalu dodają wnętrzu dynamiki i futurystycznego wyglądu.

Kropla koloru

Biały jest idealnym tłem dla innych wszystkich kolorów. Warto ożywić białą kuchnię kolorowymi dodatkami. Mogą to być elementy frontów kuchennych, sprzęty, naczynia, krzesła, elementy oświetlenia, ściereczki, chlebaki itp. Kiedy aranżacja się znudzi, można łatwo – pozostawiając białą bazę niezmienną – zmienić charakter całości, zmieniając kolor dodatków.