W nowoczesnej kuchni, jak w dobrym małżeństwie – naczynia zmywają się same. To oczywiście żart, ale wiele mówiący o współczesnej kuchni – jest praktycznie bezobsługowa. Rano ekspres sam zaparzy ci kawę, twoje zadanie to tylko wybrać ulubiony napój na ekranie swojego smartfona i podstawić kubek pod kran. Podczas gdy ty będziesz się rozbudzać, sprzęt włączy tryb samooczyszczenia. Masz uwagi do smaku kawy? Wystarczy, że zaznaczysz odpowiednią opcję w telefonie i aplikacja zapamięta twoje ustawienia. Wykorzysta je przy kolejnym parzeniu. Podobnie działają inne sprzęty w kuchni – mają wsparcie w postaci aplikacji, twoje zadanie to naciskanie ledwo widocznych guzików. Reszta robi się praktycznie sama. Z jednym wyjątkiem: kuchnia sama się nie zaprojektuje…

Nowoczesność to prostota i minimalizm. Urządzając kuchnię zainspirowaną nowoczesnymi technologiami warto postawić na powściągliwy, wysublimowany design towarzyszących im mebli. Sprawdzą się tu duże płaszczyzny frontów szafek i AGD w zabudowie, z prawie niewidocznymi uchwytami lub w ogóle bez uchwytów. W nowoczesnych kuchniach dobrze widziany jest lakierowany MDF, ale do łask wracają matowe wykończenia, odbierane przez niektórych jako bardziej eleganckie.

Nowoczesność to także ergonomia. W dobrze zaprojektowanej kuchni nie marnuje się czasu i energii na bezproduktywne ruchy. Jest w niej też miejsce na wszystko, co niezbędne, a systemy przechowywania pomagają trzymać sprzęty i produkty uporządkowane. Pożądanym przez większość użytkowników atrybutem nowoczesnej kuchni jest wyspa z nieodłącznym okapem lub wyciągiem. W naprawdę futurystycznych kuchniach nie znajdzie się już go efektownie zwisającego nad płytą grzejną – najnowszy trend w dziedzinie wyciągów to wyciągi chowane w blat.

Nowoczesność kojarzy się też ze sterylną czystością powierzchni ścian – co oczywiste, ale także i powietrza. Dbają o nie wspomniane wcześniej wyciągi, które jonizują powietrze, unieszkodliwiają bakterie, wirusy, alergeny, grzyby. Automatycznie włączają się po wykryciu szkodliwych gazów czy dymu papierosowego. Powietrze bez zanieczyszczeń jednak trudno zobaczyć, w przeciwieństwie do frontów i blatów. Jak sprawić, by wyglądały na nieskazitelnie czyste? Oczywiście wybrać dla nich białe wykończenie. Biel symbolizuje czystość, stąd zauważalna dominacja tego koloru w nowoczesnych kuchniach. Nie dość, że optycznie powiększa przestrzeń, sprawia, że ślady palców na meblach są mniej widoczne niż na ciemnych, to jeszcze kojarzy się z laboratorium – kwintesencją sterylności i nowoczesności. Czystość ścian z kolei zagwarantuje pomalowanie ich ceramicznymi, plamoodpornymi farbami do wnętrz, niezależnie od wybranego koloru.

W modernistycznej kuchni obok bieli dominują kolory szary i czarny, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w aranżacji użyć innych barw. Czerwień czy ciemny, ciepły fiolet dodadzą wnętrzu dynamiki i energii. Podobnie kolor cytrynowy. Do stylu nowoczesnego pasują też takie kolory jak limonka i indygo, zaakcentowane na dużych płaszczyznach ścian, bo nowoczesna kuchnia ma rozmach. Lubi też przestrzeń. Wszystko, co ją podkreśla jest pożądane.