Otwarta przestrzeń

Urządzanie otwartych domów stało się ostatnio bardzo popularne. Czy warto wykorzystać podobne rozwiązanie gdy do zagospodarowania mamy zaledwie 20 metrów? Jeżeli jesteśmy zwolennikami jednolitych przestrzeni rozwiązanie to może okazać się najlepszym pomysłem.

W otwartej przestrzeni, należy zwrócić szczególną uwagę na monolityczność kolorów i dodatków.

Meble kuchenne powinny współgrać z wyposażeniem salonu. Warto pomyśleć więc o zamontowaniu mebli typu combo. Dzięki takiej zabudowie możemy ukryć sprzęty kuchenne, nie zawsze pasujące do wystroju wnętrza. Gładkie fronty szafek pozwolą ujednolicić naszą aranżację. Zamiast stołu wykorzystać możemy barek, który w kuchni otwartej doskonale odzieli strefę dzienną od kuchennej. Warto też wbudować w niego szafki lub szuflady.

Ważnym elementem będzie zamontowanie dodatkowego oświetlenia. Jeżeli miejscem pracy uczynimy kuchenny blat, dodatkowa lampa jest jak najbardziej wskazana. Ostatnio modnym elementem dekoracyjnym stały się żarówki zwisające z kabli zamontowanych na drewnianej belce. Dzięki takiemu rozwiązaniu, nie tylko oświetlimy naszą kawalerkę, ale wprowadzimy dodatkowy element upiększający przestrzeń.

By zachować harmonię na tak niewielkiej powierzchni, warto pomyśleć o jasnym kolorze ścian i białych zabudowaniach. Pamiętajmy, że zbyt duża mieszanka kolorów, czy wprowadzenie przesadnej ilości dekoracji, zakłóci spójność naszego mieszkania.

Oddzielne pomieszczenia

Nie każdy jednak czuje się świetnie w całkowicie otwartej przestrzeni. Wówczas pomyśleć należy o wprowadzeniu ścianek działowych wydzielających kuchnię i salon-sypialnię. By pomieszczenia nie były zbyt ciemne, nie zaleca się jednak wstawiania drzwi. Oddzielając salon od kuchni, dobrze jest pozostawić okno w przestrzeni przeznaczonej do gotowania. Dzięki temu, pomieszczenie nasze będzie bardziej rozświetlone i optycznie większe. By kuchnia sprawiała wrażenie większej niż jest w rzeczywistości, zaleca się także zawieszenie luster. W oddzielonych przestrzeniach doskonale sprawdzają się kuchnie ustawione w literkę L. W takiej aranżacji świetnie komponują się drewniane blaty, zakrywające jednocześnie dolne szafki. Pod blatami możemy zamontować półki, na których ustawimy większość sprzętów codziennego użytku. Półki przykryć możemy bambusowymi roletami lub przesuwnymi drzwiami o gładkich frontach.

Innym sposobem pozwalającym zachować poczucie przestrzeni, jest zamontowanie szafek ściennych tuż przy suficie. Przedmioty, których nie używamy codziennie włożyć możemy do górnych schowków, utrzymując tym samym porządek na blatach. Warto pamiętać, że w kuchniach o niewielkim metrażu dobrze sprawdzają się urządzenia wielofunkcyjne, jak na przykład kuchenko-zmywarka.

Istotnym elementem w urządzaniu niewielkiej kawalerki, jest odpowiedni dobór kolorów. Dzięki trafnym wyborom barw, możemy sprawić, że nasze mieszkanie stanie się optycznie większe. Zabieg taki uzyskamy również poprzez wprowadzenie jasnych dodatków. Pamiętajmy, że ciemne barwy zmniejszają optycznie przestrzeń. Jeżeli nasza aranżacja będzie odpowiednio przemyślana, nawet tak niewielki metraż stanie się użyteczny i przytulny. .