Urządzając niewielką kuchnię przede wszystkim trzeba dobrze przemyśleć ustawienie ciągu roboczego i mebli, sięgnąć po gotowe rozwiązania stworzone specjalnie do małych wnętrz oraz zastosować triki optyczne, które sprawią, że kuchnia wyda się przestronniejsza.

Ciąg roboczy

W małych kuchniach zabudowa ma najczęściej układ jednorzędowy lub w kształcie litery L. Najbardziej ergonomiczne ustawienie sprzętów w takiej kuchni to kolejno: lodówka, szafka do przechowywania z blatem, zlewozmywak, zmywarka z blatem, kuchenka z piekarnikiem i znowu szafka z blatem.

Szczególnie w małej kuchni warto pomyśleć o dodatkowym blacie,wysuwanym jak szuflada lub rozkładanym stoliku mocowanym do ściany, przy którym będzie można zjeść szybkie śniadanie lub napić się kawy.

Pakowność

Oprócz odpowiedniej ilości blatów roboczych, w kuchni potrzebne jest też miejsce do przechowywania naczyń, sztućców, sprzętów i produktów żywnościowych. W małej kuchni najlepiej jest zabudować szafkami ścianę aż do sufitu. Praktyczne i pojemne są też szafki z systemem cargo i szuflady. W małej kuchni trzeba wykorzystać dosłownie każdy kąt – w narożnikach warto zamontować szafki z obrotowymi koszami, na ścianie zawiesić relingi do mocowania tego, co chcemy mieć pod ręką.

Kompaktowość i wielofunkcyjność

W ekstremalnych warunkach, kiedy kuchnia naprawdę jest maleńka, a musi spełniać swoje wszystkie funkcje, z pomocą przychodzą tzw. „kombajny”, czyli urządzenia łączące funkcje takich sprzętów jak: lodówka, piekarnik, kuchenka czy zmywarka. Produkowane są też zmywarko-kuchenki, tostero-ekspresy i tym podobne urządzenia, dzięki którym można zaoszczędzić miejsce w kuchni.

Złudzenie optyczne

Kuchnia będzie wydawała się większa, jeśli zastosujemy jasne kolory i odbijające światło powierzchnie. Świetnie w aranżacji sprawdzą się wszystkie odcienie bieli, kolory pastelowe, jasne drewno, szkło i metal. Idealne będą białe fronty z lakierowanego MDF, ale te w kolorze naturalnego drewna również będą odpowiednie. Nad blatem warto zamontować szkło z nadrukowaną grafiką z optycznym złudzeniem głębi i przestrzeni, gdzieniegdzie zastosować odbijające światło elementy stalowe. Dobry efekt da także naklejenie na ścianie fototapety z widokiem uliczki, fragmentem krajobrazu albo nieba. Zabieg ten optycznie doda kuchni przestronności.

Więcej światła!

Mała kuchnia powinna być też dobrze oświetlona. Tu z pomocą przychodzą taśmy LED, które – zamontowane w przy podłodze dadzą efekt „lewitowania” szafek, umieszczone pod wiszącymi szafkami znakomicie rozświetlą blat roboczy, a zastosowane po sufitem, optycznie go podwyższą. Nie można jednak zapominać o intensywnym oświetleniu górnym, które równomiernie oświetli kuchnię, optycznie ją powiększając.

Stosując się do tych prostych zasad możesz sprawić, że twoja mała kuchnia będzie funkcjonalna i piękna.