Coraz chętniej gotujemy w domu, przyjmujemy gości, po pracy spędzamy czas z domownikami. Otwarcie kuchni na pokój dzienny ułatwia to, więc nawet właściciele mieszkań z osobną, zamkniętą kuchnią, gdy tylko jest taka możliwość, łączą ją z salonem. Jak zaaranżować taką przestrzeń?

Połączenie kuchni z salonem wymusza większą dbałość o wygląd mebli kuchennych i sprzętów. Żeby całość wyglądała harmonijnie, styl wykończenia zabudowy kuchennej powinien być spójny ze stylem panującym w salonie. To samo dotyczy kolorystyki – nie musi być jednolita, ale kolory zastosowane w kuchni powinny być dopasowane do tych użytych w salonie. To pozwoli zachować reprezentacyjny charakter pokoju dziennego.

Pomimo tego, że kuchnia i salon stanowią w tym przypadku jedną przestrzeń, warto je chociażby symbolicznie rozdzielić. Czasami wystarczy inny rodzaj lub kolor podłogi, ale gdy tylko jest na to miejsce, warto pomiędzy kuchnią a salonem postawić wyspę kuchenną, zrobić barek lub/i stół jadalniany. Dodatkową, ażurową przegrodą będzie w przypadku wyspy – okap, a w przypadku barku i stołu – lampa z abażurem zwisająca nad nimi.

W zależności od tego, jak usytuowana jest względem kuchni ściana z telewizorem, sofa będzie stała tyłem, bokiem lub przodem do kuchni. Dwa ostatnie ustawienia pozwalają na kontakt wzrokowy relaksujących się domowników bądź gości z osobą, która gotuje. To jednak sprawia, że kuchnia staje się bardzo widocznym elementem pokoju. Dlatego powinna być ładna i utrzymana w czystości. Modne są rozwiązania, dzięki którym zabudowa kuchenna wygląda bardzo neutralnie, jak nie-kuchnia. Jeśli nie jesteśmy mistrzami sprzątania, a drażni nas widok nieporządku, jak również widok strefy roboczej, ze zlewem i piekarnikiem, można zastosować możliwość zasłaniania ciągu kuchennego specjalnymi drzwiami, jakbyśmy zamykali go w szafie.

Oprócz niepożądanych efektów wizualnych gotowanie w salonie ma inne mankamenty – mianowicie unoszący się z garnków zapach i para. Dlatego kuchnia połączona z salonem, szczególnie gdy bardzo zależy nam na zachowaniu jego eleganckiego charakteru, wymaga zastosowania dobrego okapu. Dobrze, żeby jednocześnie był on przyjemny dla oka. Tu można naprawdę zaszaleć – wybór okapów jest przeogromny, od typowych stalowych, przez minimalistyczne w kształcie tuby w dowolnym kolorze, po ozdobne, które wyglądem przypominają żyrandol.

Kuchnia połączona z salonem to miejsce, w którym spędzamy w domu najwięcej czasu. To tu skupia się życie rodziny, zarówno to codzienne, jak i związane z ważnymi uroczystościami, świętami. Ta wielofunkcyjność wymaga dokładnego przemyślenia, jak odpowiednio zaaranżować taką przestrzeń. Aby uniknąć błędów, warto zatrudnić w tym celu architekta. Z dobrze zaprojektowanego salonu z aneksem kuchennym po prostu nie chce się wychodzić.