Zaczynamy

Przed przystąpieniem do aranżacji naszej jadalni powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze, znaczenie ma rodzaj przestrzeni. Jeśli projekt naszego domu przewiduje, iż będzie znajdować się ona w osobnym pomieszczeniu, mamy większą dowolność w jej urządzaniu i dekorowaniu. Natomiast łącząc jadalnię z kuchnią lub salonem, z jednej strony powinniśmy pamiętać o zachowaniu harmonii wnętrza, a z drugiej strony, starać się optycznie wyróżnić kącik jadalny, np. poprzez kolorystykę ścian, rodzaj podłogi lub drobne elementy architektoniczne (wnęki, filary).

Stół i krzesła

Oczywiście najważniejszymi elementami jadalni są stół i krzesła, które powinny mieć odpowiednie wymiary, aby spełniać swoje zadanie. Niezależnie od stylu i formy, siedziska krzeseł muszą znajdować się około 45-49 cm nad podłogą, natomiast optymalna wysokość stołu to 72-74 cm. Idealna szerokość stołu to 110 cm – wymiar ten pozwala na swobodne ułożenie nakryć oraz półmisków i dekoracji. Długość stołu w zasadzie zależy od potrzeb domowników. Pamiętać jedynie należy, iż jedna osoba potrzebuje około 60 cm długości stołu aby wygodnie zjeść obiad lub kolację .

Świetnym rozwiązaniem jest rozkładany stół, który na co dzień nie zajmuje wiele miejsca, natomiast w pełni może zostać wykorzystany podczas świąt lub innych rodzinnych uroczystości. Zatroszczmy się jedynie o odpowiednie odległości, które pozwolą na swobodne przejście i odstawienie krzesła (około 60 cm od ściany lub mebli).

Kolejną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę dokonując zakupu stołu do jadalni, to kształt jego blatu. Najwięcej możliwości daje stół prostokątny lub kwadratowy, który przy braku przestrzeni możemy ustawić w narożniku pokoju lub dostawić krótszym bokiem do ściany. Okrągły stół optycznie zajmuje mniej miejsca, niemniej jednak źle prezentuje się w kącie pomieszczenia.

Oświetlenie

Kolejnym ważnym elementem wystroju jadalni jest oświetlenie. Wielkość i kształt lampy zależy przede wszystkim od wielkości i kształtu stołu. I tak, nad stołem o okrągłym blacie najbardziej sprawdzi się jedna lampa o bardziej kulistej formie klosza. Natomiast nad stołem prostokątnym lub kwadratowym warto zastosować kilka mniejszych lamp zawieszonych w jednym ciągu.

Pamiętajmy, że światło powinno docierać do każdego zakątka stołu i nie powinno oślepiać biesiadników.

Warto pomyśleć o włączniku z dodatkową funkcją ściemniacza, który będzie regulował natężenie światła i sprawdzi się kiedy będziemy chcieli w naszej jadalni zbudować bardziej kameralny nastrój. Standardowo lampa powinna być zawieszona 50 cm nad stołem, odległość ta jednak jest większa w przypadku dużych kloszy. Ustalając wysokość, sprawdźmy czy lampa nie zasłania osób siedzących przy stole.

Kolor

Ogromne znaczenie odgrywa kolor ścian. W naszej jadalni raczej nie sprawdzą się intensywne i szalone połączenia kolorystyczne. Warto użyć pasteli lub stonowanych i delikatnych barw ziemi. Dobrym wyborem okaże się również kolor żółty i pomarańczowy, który dodaje energii i pobudza apetyt. Możemy również zastosować mocniejszy akcent kolorystyczny na fragmencie ściany, np. kolor brązowy, który doda poczucia ciepła. Wystrzegajmy się jednak czerwieni i chłodnych odcieni niebieskiego i zielonego, które mogą zmniejszyć ochotę na jedzenie.