Remont kuchni często budzi sporo obaw, więc decyzja o rozpoczęciu prac często jest przekładana. Niepotrzebnie. Wystarczy określić, jak dużego remontu potrzebujemy, wycenić niezbędne prace, odłożyć adekwatną kwotę i rozpisać harmonogram robót. Przy dobrej organizacji po 2-6 tygodniach od podjęcia decyzji możemy cieszyć się nową kuchnią. Albo przynajmniej odświeżoną. Gotowanie w niej na nowo stanie się przyjemnością. Naprawdę warto!

1. Oceń, co wymaga wymiany, naprawy, odświeżenia. Jeśli ostatni remont był przeprowadzany więcej niż 4 lata temu na pewno warto przemalować ściany. W zależności od potrzeb i możliwości możesz wymienić szafki i sprzęty na nowe, lub tylko wymienić fronty, podniszczony blat, zlew i/lub wiekowe AGD. Zrób listę niezbędnych prac.

2. Wyceń założony zakres prac. Jeśli jesteś w stanie wykonać je samodzielnie, policz tylko koszt materiałów. Jeśli potrzebujesz ekipy, daj swoją listę do wyceny kliku firmom, np. trzem. Fachowców najlepiej szukać z polecenia i zainteresować się tematem odpowiednio wcześniej – ci naprawdę dobrzy mają terminy zarezerwowane z wyprzedzeniem. Pamiętaj, że wybranie najtańszej oferty wiąże się z ryzykiem słabej jakości wykonania prac. Potem będziesz dopłacać innej firmie za poprawki.

3. Jeśli zamierzasz wymienić całkowicie zabudowę, potrzebować będziesz projektu. Wykona go niezależny projektant wnętrz lub firma, w której zamówisz meble. Warto zlecić to komuś doświadczonemu – dzięki temu kuchnia będzie funkcjonalna i estetyczna. Pamiętaj, że standardowy czas oczekiwania na realizację projektu przez zakład stolarski to najczęściej 4-5 tygodni.

4. Kiedy już wszystko jest ustalone i można przystąpić do prac, trzeba usunąć wszystkie elementy, które zostaną wymienione, zabezpieczyć te, które pozostaną i wziąć się za malowanie ścian. Przedtem należy je oczyścić z kurzu i tłuszczu. Malowanie najlepiej wykonać farbą przeznaczoną do kuchni, plamoodporną, o zwiększonej wytrzymałości na czyszczenie.

5. Jeśli podłoga, lub jej fragment, wymaga wymiany, zrób to po malowaniu.

6. Następnie zajmij się zabudową. Często wystarczy wymienić fronty mebli i blat, a kuchnia nabierze zupełnie nowego wyglądu. Jeśli fronty są w dobrym stanie i nie chcesz ich wymieniać, może wystarczy przemalowanie ich i wymiana uchwytów.

7. Sprawdź, w jakim stanie jest bateria. Jeśli zaoszczędziłeś na niej urządzając kuchnię, na pewno wymaga już wymiany. Bateria kuchenna (i baterie łazienkowe) to te elementy, obok podłogi, na których nie warto oszczędzać.

8. Kiedy zadbasz już o meble, pomyśl o oświetleniu. Może warto dodać pasek LED, który oświetli blat roboczy i doda kuchni nowoczesnego wyglądu?

9. Na koniec porządne sprzątanie i układanie rzeczy w szafkach. To świetna okazja na pozbycie się wszystkiego, co niepotrzebne.

10. Jeszcze tylko dodatki – zegar, ściereczki, nowy chlebak i stojak na wino itp.. I kuchnia jest jak nowa.

Powodzenia!