Może mieć różną grubość, kształt i wielkość. Zwykle dobrze wygląda w kuchni lub łazience, ale coraz częściej wykorzystywany jest także w innych pomieszczeniach, w tym np. w salonie. Kamień dekoracyjny – bo o nim mowa – ma tę zaletę nad produkowanymi masowo okładzinami, że zapewnia niepowtarzalność barwy i faktury. Stąd też i jego rosnąca popularność we wnętrzach. Choć silną pozycję zyskał w świecie designu także na fali trendu eko, który promuje naturalne materiały.

Najczęściej wykorzystywane są we wnętrzach: marmury, granity i trawertyny; rzadziej z kolei piaskowce i łupki, to wie większość Polaków. Niewielu jednak ma świadomość, gdzie i jaki kamień stosować najlepiej? Jak łączyć go z innymi materiałami? I czym jeszcze kierować się przy jego wyborze?

Marmur i granit

Oba są zimne, ale też bardzo eleganckie, dzięki czemu podkreślają reprezentacyjny charakter każdego pomieszczenia. Najbardziej pasują do wnętrz nowoczesnych, bo dodatkowo je powiększają, odbijając światło. Idealne do łazienek i kuchni (na podłogi, posadzki i blaty) – są twarde i odporne na zarysowania.

Trawertyn

Ciepły, rustykalny, daje wrażenie trójwymiarowości – dobrze sprawdza się np. na podłodze w holu. Idealnie komponuje się z gładką ścianą, bo ta ostatnia jeszcze bardziej wyróżnia splątane żyłki kamienia. Ale tu uwaga: nie należy go stosować tam, gdzie na co dzień będzie miał kontakt z brudem, wodą i chemikaliami – trawertyn nie jest tak odporny na działanie czynników zewnętrznych jak np. granit.

Piaskowiec

On także ociepli wnętrze, choć jest bardzo wymagający – trzeba go impregnować i to wielokrotnie. Z powodzeniem nadaje się na parapety, obudowy kominków i okładziny ścienne, także do kuchni (ale już nie na podłogę, bo piaskowiec jest ścieralny). Służą mu kontrastowe zestawienia z gładkimi powierzchniami np. telewizora, okapu lub lustra. Przykuwają wzrok i sprawiają, że kamień zaczyna odgrywać główną rolę w aranżacji wnętrza.

Łupek

Dobrze komponuje się z surowym drewnem, betonem i szkłem – pozorny kontrast to w tym przypadku też świetny duet. Idealny na podłogę do holu lub przedpokoju, bo jest odporny nie tylko na ścieranie, ale także na działanie różnych temperatur.