Każdy z nas może żyć w zgodzie i szacunku wobec natury, wystarczy wprowadzenie kilku prostych rozwiązań.

Segreguj

Segregowanie śmieci to podstawowe działanie proekologiczne. Ale nie tylko – segregując możemy oszczędzić, bowiem płacimy mniej za wywóz śmieci. Wygodne kosze z przegródkami na różne rodzaje materiałów można wkomponować w kuchenną szufladę lub ustawić nieco większe pojemniki w przydomowym ogródku lub garażu.

Wymień żarówki

Niewielka zmiana o wielkim znaczeniu – wymień zwykłe żarówki na żarówki LED. Dają takie samo światło, ale pobierają znacznie mniej energii.

Zaprojektuj eko wnętrze

Wykorzystaj zamiast wyrzucać – stare szpule po kablach, panele, opony, puszki po farbach to wspaniałe materiały do wykonania mebli i ekologicznych dodatków.

Ustaw rośliny oczyszczające powietrze

Ustaw w swoim mieszkaniu rośliny, które w naturalny sposób oczyszczą powietrze, zapewnią odpowiednią wilgotność, a także będą elementem dekoracyjnym.

Filtruj wodę

Zamiast kupowania wody w plastikowych butelkach, lepiej zainstalować specjalny filtr lub kupić dzbanek filtrujący kranówkę. Ekologicznie i ekonomicznie zarazem.

Kompostuj

Każdego roku wyrzucamy kilogramy jedzenia. Jeśli bliska jest nam idea zero waste, doskonałym rozwiązaniem będzie domowy kompostownik. Nic się nie zmarnuje! Kompostownik możemy postawić nawet w mieszkaniu – wbrew pozorom odpowiednio utrzymany nie wydziela nieprzyjemnych zapachów.

Wykorzystaj panele słoneczne

Warto wykorzystać energię płynącą z ciepłych promieni słonecznych. Dzięki nim obniżymy rachunki za prąd i przysłużymy się naszej planecie. Można zamontować solarną instalację na dachu i wykorzystać ją do podgrzewania wody lub ogrzewania całego domu. Energia słoneczna wykorzystywana jest także w wielu urządzeniach codziennego użytku, np. w powerbankach czy przy oświetleniu ogrodu.

Postaw zbiornik na deszczówkę

Jeśli mieszkamy w domu, warto zainwestować w specjalny zbiornik na deszczówkę, dzięki któremu będziemy magazynować wodę opadową i wykorzystywać ją np. do podlewania ogrodu. To metoda na zminimalizowanie ilość zużywanej wody i oszczędności w domowym budżecie.